Waar staat Best over een jaar of twintig?
De regio groeit nog altijd enorm en dat heeft grote consequenties. Steeds meer bevolking maakt dat we hoger en dichter op elkaar gaan bouwen.
Maar we gaan regionaal ook steeds meer samenwerken met de verschillende regio gemeentes. Her verkeer loopt vast en afstemming huisvesting en zakelijke huisvesting wordt van groot belang. In hoeverre is het nog reëel dat er in de Brainport regio zoiets als 21 verschillende gemeentes bestaan?
In een stad als Tokio (Japan) wonen tot wel 30 miljoen mensen en dat is één stad!
Tenminste... Dat lijkt één stad te zijn. De waarheid is dat het 23 steden en enkele dorpen zijn die naar buiten treden als "Tokio", maar ondertussen wel op kleinere schaal hun eigen beleid kunnen voeren. Men heeft er bewust de oude structuren gehandhaafd om het op een menselijke maat bestuurbaar te houden.
De gemeente Best heeft bekend gemaakt dat de samenvoeging van BestWijzer en de gemeentelijke organisatie nog even in de ijskast gaat. De ontwikkeling van het nieuwe gemeentehuis komt daar dan logischerwijze ook nu in te staan.
Ondertussen heeft Oirschot het verzoek gedaan een samenvoeging met Best te willen onderzoeken.
Is dat misschien een logische tussenstap? Oirschot en Best samen, en enkele andere gemeenten rond Eindhoven ook samen en dat over een jaar of tien alle overgebleven 6 of 7 overgebleven regiogemeentes in een nieuwe grotere eenheid die we bijvoorbeeld Brainport stad noemen? Alsnog het Tokio model?
Gezien het ambtenaren tekort probleem bij kleinere gemeenten zou dat geen gekke zaak zijn. Beste zelfstandigheid wordt wel heel lastig als je als gemeente niet genoeg mensen kan aantrekken om voor je gemeente te komen werken. Je moet dan wel iets, want we verwachten wel heel veel van de lokale overheid.
Het zou goed zijn als we er eens serieus over gaan nadenken, maar dan ook meenemen wat de problemen bij de verschillende oplossingen zijn. De meerderheid van de bevolking in Best wil in principe dat de gemeente zelfstandig blijft, maar die meerderheid kan als sneeuw voor de zon verdwijnen als die zelfstandigheid er voor zorgt dat de kosten enorm toenemen en we dus een dure gemeente worden, puur omdat die zelfstandigheid er dan is.
Onszelf uitleveren aan Eindhoven is het andere uiterste. Daar zijn maar weinig voorstanders voor te vinden. Dan worden we immers een wingewest voor Eindhoven. Dat kan ook niet de bedoeling zijn.
De politiek is aan zet, maar gaan ze dat achter gesloten deuren doen, of krijgen wij als bevolking ook nog ruimte voor inbreng in de discussie? Ik ben heel benieuwd.
Maar waar Best over 20 jaar staat... Ik ga voor een Tokio opzet! Dat hoeft niet morgen, maar biedt in mijn ogen de meeste voordelen.